تبلیغات
منتظران حضرت - در پی اذان ‌گفتن به سبک شیعیان، الازهر قاریان مصری را محدود کرد

منتظران حضرت

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه

در پی اذان ‌گفتن به سبک شیعیان، الازهر قاریان مصری را محدود کرد

معاون شیخ الازهر از اعمال محدودیت‌های جدید علیه قاریان مصری که به سبک شیعیان اذان گفته‌اند، خبر داد.

به گزارش ادیان نیوز، عباس شومان روز پنج‌شنبه، اول خرداد، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: ممنوعیت قرائت قرآن در مسجد جامع الازهر برای همه کسانی که به سبک شیعیان اذان بگویند، اجرا خواهد شد.

15b300857c0887c3ee1c4d7be9fb562f_M

معاون شیخ الازهر در ادامه افزود: این تصمیم برای همه کسانی که ثابت شود چنین عملی را انجام داده یا اقدامی مخالف عقیده اهل سنت و جماعت مرتکب شده‌اند، اجرا می‌شود.

وی تصریح کرد: هر اندازه هم تعداد کسانی که به سبک شیعیان اذان بگویند یا عمل یا گفتاری متناقض با عقیده اهل سنت و جماعت مرتکب می‌شوند، زیاد باشد، از تلاوت قرآن در مسجد جامع الازهر منع خواهند شد.

عباس شومان همچنین بیان کرد: این افراد از داوری در مسابقات قرآن و آزمون‌های مرکز اسلامی الازهر و از اعزام به کشورهای مختلف نیز محروم خواهند شد.

معاون الازهر در پایان در توجیه محدودیت‌ها علیه قاریان مصری یادآور شد: الازهر این توانایی را دارد که بهتر از این گونه افراد را در میان فرزندان مخلص و پایبند به عقیده و شریعت اسلامی صحیح جایگزین کند.

بنابر این گزارش، بحث اذان‌گفتن قاریان مصری به سبک شیعیان موضوعی جدید نیست، وسال‌هاست که این قاریان با حضور در ایران و عراق به سبک شیعیان اذان می‌گویند که این حرکت اقدامی در جهت تقریب مذاهب اسلامی و ایجاد الفت و دوستی و محبت بیشتر میان پیروان مذهب شیعه و سنی است.

به نظر می‌رسد، نفوذی که اخیر سلفی‌ها در الازهر و وزارت اوقاف مصر به ویژه پس از انقلاب ۲۵ ژانویه این کشور پیدا کرده‌اند، سبب برجسته‌کردن این موضوع و تلاش برای اعمال فشار بر شیعیان شده است؛ زیرا جامعه اهل‌تسنن مصر به‌ویژه قشر قرآنی این کشور از دوستداران و محبان اهل بیت‌(ع) هستند.

یادآور می‌شود، گروهی سلفی موسوم به «ائتلاف نوادگان صحابه و اهل بیت(ع)» پیش‌تر ویدئوهایی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بودند که در آن تعدادی از قاریان مصری به سبک شیعیان اذان گفته‌اند.

شیخ محمد طبلاوی، رییس اتحادیه قاریان مصر در پی نشر این ویدئوها از احمد الطیب، شیخ الازهر و محمد مختار جمعه، وزیر اوقاف این کشور ممانعت از سفر علمای الازهر و قاریان مصری به ایران و عراق را خواستار شد.

منبع : شفقنا

طبقه بندی: شیعه، قرآن کریم، فرقه ها و ادیان،
[ شنبه 3 خرداد 1393 ] [ 09:56 ب.ظ ] [ منتظران حضرت ] [ نظرات() ]