منتظران حضرت

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه

آیت الله صافی گلپایگانی: انتظار به اسم و لفظ نیست
یكی از مراجع تقلید شیعیان با بیان اینكه اخلاق منتظران امام زمان (عج) باید الگو و نمونه برای دیگران باشد، گفت: متأسفانه مسئله مهدویت و انتظار كه مهمترین مسئله اسلامی است جایگاه كمرنگی در نوشته‌ها و رسانه‌ها دارد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج به نقل ازمهر، آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی در دیدار سرپرست و اعضای پژوهشكده مهدویت، با تشكر و قدردانی از كسانی كه در راه اعلای امر حضرت ولی عصر (عج) خدمت می‌كنند، گفت: مسئله امر حضرت بقیه الله الاعظم (ارواحنا فداه) و اعلای آن و توجه دادن مردم به مقام مقدس و ولایت عظمای آن حضرت بسیار با اهمیت است و كسانی كه در این راه خدمت می‌كنند، كار بسیار با عظمتی انجام می‌دهند و انشاء‌الله مقبول درگاه آن حضرت قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به موضوع همایش امسال با عنوان مهدویت و اخلاق، بیان داشت: ابعاد مختلفی در مسئله مهدویت مطرح است كه مهمترین و محور همه آنها، اخلاق مهدوی و ولائی است یعنی مردمی كه ادّعای انتظار حضرت را دارند و خود را منتظر ایشان می‌دانند باید به اخلاق آن حضرت متخلّق بوده و برای دیگران، الگو و نمونه باشند كه هر چه اخلاق اسلامی در جامعه پر رنگ‌تر شود، اسباب ظهور بیشتر خواهد شد.

این مفسر قرآن كریم در ادامه با برشمردن برخی از ویژگی‌های مهم منتظران حضرت، افزود: از ویژگی‌های مهم منتظران واقعی حضرت، اهتمام به برپایی احكام مقدّس اسلام و امر به معروف و نهی از منكر است. اگر شخصی نسبت به خلاف شرع‌هایی كه اتفاق می‌افتد بی‌تفاوت باشد نباید ادعای منتظر بودن داشته باشد.

وی با اشاره به روایتی از امام صادق (ع) در باب انتظار و وظایف منتظران، گفت: در مسئله مهدویت و انتظار، حرف، مهم نیست بلكه آنچه كه اهمیت دارد عمل است. انتظار به معنای واقعی، یعنی عمل به دستورات حضرت ولی عصر (ع) كه باید در جامعه محقّق شود. كسانی كه بیشتر به امر ترویج دین و امر به معروف و نهی از منكر اهتمام دارند منتظران واقعی آن حضرت هستند.

آیت الله صافی با انتقاد از كمرنگ بودن مسأله مهم مهدویت در رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های مكتوب، ضمن توصیه‌هایی به نویسندگان، اظهار داشت: باید از این ظرفیت بزرگ استفاده كرد و به موضوعات مختلف مهدویت بنا به اهمیت آن پرداخت. متأسفانه مسأله مهدویت و انتظار كه مهمترین مسئله اسلامی است جایش در نوشته‌ها و رسانه‌ها كمتر است.

مردم هیچ‌گاه ذكر و نام امام زمان (عج) را فراموش نكنند

وی ادامه داد: مردم ما هیچ گاه ذكر و نام آن حضرت را فراموش نكنند كه مرحوم آیت الله العظمی بروجردی اعلی الله مقامه در نصایح خودشان همیشه می‌فرمودند كه در سخنرانی‌ها و مواقع مختلف همیشه نام حضرت را ببرید و هیچ گاه ذكر ایشان را فراموش نكنید.

استاد برجسته حوزه در پاسخ به اینكه آیا شبهات جدیدی در باب مهدویت وارد شده است كه نیاز به تحقیق داشته باشد بیان داشت: اهل بیت (ع) و بعد بزرگان ما در مسئله مهدویت، چیزی را فروگذار نكرده‌اند و اگر شبهه‌ای هم باشد گر چه به لفظ و بیان جدیدی وارد شده ولی جواب آن را علما و بزرگان قبلاً داده‌اند. حقیر هم اگر می‌خواستم الان تحقیق یا كتابی بنویسم باز هم همان مطالب منتخب الأثر را می‌نوشتم. هر آنچه ما در باب انتظار و مهدویت می‌خواهیم همه را علمای ما بیان كرده‌اند.

وی با اشاره به اشعار مهدوی و قدرت تأثیرگذاری آن بر مردم، افزود: رشته‌های مختلف در مسئله مهدویت وارد شده‌اند كه از آن جمله اشعاری است كه در این باره سروده شده است. حقیر دیروز دو عدد كتاب را مطالعه می‌كردم كه همه اشعار مهدوی از زمان ناصرالدین شاه بود و بسیار لذّت بردم. بزرگان ما اشعار بسیار زیادی در این باب دارند؛ از جمله مرحوم شیخ بهائی كه قصیده بسیار زیبا و با اهمیتی دارند و بنده آرزو دارم كه خداوند به حقیر توفیق دهد آن قصیده را از حفظ داشته باشم و تكرار كنم.

انتظار به اسم و لفظ نیست

آیت الله صافی گلپایگانی در پایان این دیدار ضمن قدردانی مجدد از حاضران جلسه، در توصیه به جوانان منتظر آن حضرت، گفت: همه بخصوص جوانان عزیز بدانند كه انتظار به اسم و لفظ نیست بلكه باید به حقیقت منتظر باشند؛ ارتباط با آن حضرت را محكم كنند و هیچ گاه حضرت را فراموش ننمایند.

در ابتدای این دیدار كه در آستانه فرارسیدن ماه معظم شعبان و برگزاری دهمین همایش دكترین مهدویت انجام شد، حجت الاسلام سید مسعود پور سید آقایی مسئول این همایش، برنامه‌های این كنگره بین المللی را تشریح كرد.طبقه بندی: امام زمان(عج)، مهدویت، مراجع معظم تقلید و علما،
[ پنجشنبه 1 خرداد 1393 ] [ 12:41 ب.ظ ] [ منتظران حضرت ] [ نظرات() ]

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic