منتظران حضرت

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه

چرا زیارت امام رضا (ع) ثواب عمره را دارد؟
زیارت امام رضا (ع) در روایات به هر بهانه ای مورد سفارش و توصیه قرار گرفته و در ماه رجب تا جایی برای آن فضیلت بیان شده كه ثوابی همپای عمره مفرده برای آن لحاظ شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین محمدمحسن مروجی طبسی، مولف كتاب «زیارت امام رضا (ع) به روایت اهل سنت» درباره چرایی تاكید روایات به زیارت امام رضا (ع) در ماه رجب در گفتگو با قدس آنلاین گفت: مسئله زیارت امام رضا (ع) یكی از مستحباتی است كه در مفاتیح و ادعیه و اوراد مورد تاكید بسیار است به گونه ای كه در مفاتیح شیخ عباس قمی بر زیارت سه امام (ع) تاكید شده نخست امام حسین (ع)، سپس زیارت امام رضا (ع) و در نهایت زیارت امیرالمومنین (ع).

وی ادامه داد: زیارت امام رضا (ع) در روایات به هر بهانه ای مورد سفارش و توصیه قرار گرفته و در ماه رجب تا جایی برای آن فضیلت بیان شده كه ثوابی همپای عمره مفرده برای آن لحاظ شده است.


حجت الاسلام مروجی طبسی در پاسخ به این سوال كه نگاه شیعه و اهل سنت نسبت به زیارت آن حضرت (ع) چیست؟ ، اظهار كرد: زیارت حضرت رضا (ع) در خراسان برای شیعه یكی از بالاترین و برترین مستحبات است اما از نگاه اهل سنت نیز باید گفت كه روایات فراوان در مصادر اهل سنت دیده شده كه مسلمین را به زیارت مزار آن حضرت (ع) در خراسان ترغیب می‌كند.

پژوهشگر حوزوی تصریح كرد: بنابر روایتی در فرائد السمطین شافعی، جلد ۲ صفحه ۱۹۰ آمده است كه پیامبر اكرم (ص) فرمودند پاره ای از تن من در خراسان مدفون می‌شود هر گرفتاری او را زیارت كند گرفتاریش برطرف و هر گناهكاری او را زیارت كند خداوند از گناهش درمی گذرد. باز روایتی داریم از ایشان كه در مصادر اهل سنت آمده ترغیب می‌كند به زیارت قبر حضرت رضا (ع) كه می‌فرمایند: پاره ای از تن من در خراسان مدفون می‌شود هر مومنی به زیارت او برود خداوند بهشت را بر او واجب و بدنش را بر جهنم حرام می‌كند.


وی تاكید كرد: این‌ها روایات بر زیارت امام رضا (ع) پیش از ولادت ایشان تاكید دارد. همچنین عایشه از پیامبر (ص) نقل می‌كند كه ایشان فرمودند: هر كس فرزندم را در طوس زیارت كند ثواب یك حج را دارد، او می‌گوید پرسیدم یك حج؟ حضرت (ص) فرمودند: دو حج، گفتم دو حج؟ حضرت (ص) فرمودند: سه حج؛ سكوت كردم ایشان فرمودند: اگر ادامه می‌دادی تا ثواب هفتاد حج را برمی شمردم. اینها بخشی از روایاتی است كه در منابع اهل سنت در باب زیارت امام رضا (ع) و ترغیب به این مهم بیان شده است.


حجت الاسلام مروجی طبسی درباره چرایی تاكید بر زیارت امام رضا (ع) در ماه رجب بیان كرد: ماه رجب خصوصیاتی ویژه دارد و ماه توبه و بازگشت و به تعبیری رمضان ثانی است، رسیدن به این مهم نیازمند برخورداری از مرشد و راهنما است تا ما را به این نقطه برساند و ما خود بدون كمك اولیای الهی به این نقطه نمی‌رسیم مثل آنكه حج هزاران باره به جا بیاوریم اما بدون مرشد و راهنما از آن بهره مند نمی‌شویم.


وی ادامه داد: امام رضا (ع) حج، كعبه و عمره مجسم هستند اگر دست در دست ایشان نهاده و به زیارت ایشان برویم چندین حج انجام داده این و البته این برداشت عرفانی است به عبارت دیگر قرار است بندگی را با زیارت حضرت رضا (ع) تمرین كنیم و عمره را با این زیارت به جا بیاوریم.


حجت الاسلام مروجی طبسی درباره چگونگی بهره مندی از فضایل زیارت امام رضا (ع) برای كسانی كه این امكان را ندارند، ابراز كرد: ما در عرف داریم حج فقرا زیارت امام رضا (ع) است كسانی كه حتی این هم برایشان مقدور نیست می‌توانند با امام (ع) ارتباط قلبی برقرار كنند، ما در زیارت باید ارتباط قلبی را با امام خود (ع) برقرار كنیم نه اینكه فقط ارتباط و حضور جسمی داشته باشیم؛ یعنی ارتباط قلبی و معنوی كه درجه عالی و بالای زیارت است چه بسا جسم ما در حرم حاضر باشد ملاك در زیارت ارتباط قلبی بین زائر و زیارت شونده است و ما در روایات داریم كه درباره امام حسین (ع) آمده امام صادق (ع) به یكی از اصحاب می‌فرمایند: چرا هر هفته به زیارت امام حسین (ع) نمی‌روی؟ وی می‌گوید: مسافت دور است، امام (ع) به او می‌فرمایند: همین قدر كه بالای بام رفته و با خلوص قلب سلام دهی آن حضرت (ع) را زیارت كرده ای.


وی تاكید كرد: باید حریم قلب را با حرم مطهر ایشان پیوند دهیم الان تلفن‌های گویایی فراهم شده كه مستقیم به روضه مباركه وصل می‌شود، هدف ایجاد ارتباط معنوی و اتصال دل به حضرت (ع) است. بهترین معنای این سخن تعلیقی است كه امام خمینی (ره) بر شعر «بشنو از نی…» مولوی نوشته اند و می‌گویند بشنو از دل، دل حریم كبریا است…
حجت الاسلام مورجی طبسی گفت: دل باید بشكند تا با خدا و امام (ع) ارتباط بگیرد دل تنها شكستنی ای است كه با شكستن ارزش دوچندان می‌گیرد و اگر به ظاهر زیارت جسمی داشته باشیم گرچه صرفا بی اثر نیست اما اثر و معرفت افزایی را كه باید داشته باشد، ندارد مگر آنكه با خلوص نیت و از صمیم قلب باشد.


مولف «درسنامه نقد وهابیت» درباره چرایی شبهه افكنی‌های وهابیت در مضوع زیارت بیان كرد: وقتی می‌بینیم كه در طول تاریخ عالمان اهل سنت نخستین زائران قبر امام رضا (ع) بوده اند و برای رفع مشكل به ایشان متوسل می‌شدند دیگر لازم نیست خود را مشغول صحبت‌های بی سروته وهابیت كه می‌كوشد از این طریق جلب توجه كند، كنیم، اینكه كسانی چون حاكم نیشابوری و دیگر علمای بزرگ اهل سنت به زیارت امام رضا (ع) رفته و به ایشان متوسل شده اند بهترین جواب به شبهات وهابیت است.


وی تاكید كرد: اكنون امام رضا (ع) محور اتحاد شیعه و سنی در خاورمیانه هستند، اینكه در مشهدالرضا (ع) چه كسانی و پیروان چه مذاهبی به زیارت قبر امام رضا (ع) آمده اند بهترین پاسخ به شبهات وهابیت است.


حجت الاسلام مروجی طبسی خاطرنشان كرد: علاوه بر این، حنفی‌ها در استان گلستان نیز علقه و ارتباطی خاص نسبت به امام رضا (ع) دارند و عقد فرزندانشان را در حرم رضوی می‌گیرند و آن را سبب بركت می‌دانند یا می‌بینیم همین‌ها قبل از تشرف به حج به زیارت امام رضا (ع) می‌روند و علاقه ای خاص به ایشان نشان می‌دهند از این رو، امام رضا (ع) محور وحدت قرار گرفته اند نه تنها شیعه و سنی در ایران بلكه در سطح خاورمیانه اینگونه است، بنابراین توصیه می‌شود وهابیت بدون مطالعه سخن نگویند تا بیش از این مورد تمسخر قرار نگیرند.
قدس آنلاین- آمنه مستقیمیطبقه بندی: امام رضا(ع)، اماکن مذهبی،
[ پنجشنبه 1 خرداد 1393 ] [ 12:33 ب.ظ ] [ منتظران حضرت ] [ نظرات() ]

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic