تبلیغات
منتظران حضرت - تغییر قبله‌؛تربیت و تكامل بخشیدن به روح انسان‌ها

منتظران حضرت

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه

تغییر قبله‌؛تربیت و تكامل بخشیدن به روح انسان‌ها
پانزدهم رجب سالروز تغییر قبله‌ از مسجدالاقصی به كعبه
پانزدهم رجب المرجب مصادف با یكی از رویدادهای مهم تاریخ اسلام است. روزی كه براساس آیات نورانی قران كریم؛ خداوند متعال به پیامبر خویش وحی نمود كه با تغییر قبله‌ از سوی مسجدالاقصی به سمت كعبه نماز بخواند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، در ارتباط با تغییر قبله از مسجد القصی به سمت كعبه معظمه و اهمیت این واقعه مهم تاریخ اسلام همین بس كه خداوند در آیه ۱۴۴ سوره مباركه بقره می‌فرماید: «قَدْ نَری‏ تَقَلُّبَ وَجْهِكَ فِی السَّماءِ فَلَنُوَلِّیَنَّكَ قِبْلَةً تَرْضاها فَوَلّ‏ِ وَجْهَكَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ وَ حَیْثُ ما كُنْتُمْ فَوَلُّوا وُجُوهَكُمْ شَطْرَهُ وَ إِنَّ الَّذینَ أُوتُوا الْكِتابَ لَیَعْلَمُونَ أَنَّهُ الْحَقُّ مِنْ رَبِّهِمْ وَ مَا اللّهُ بِغافِلٍ عَمّا یَعْمَلُونَ».

این واقعه ارزشمند در سال دوم هجری قمری اتفاق افتاد، و به باور مورخان و محققان اسلامی نقش به سزایی در بازیابی هویت و استقلال مسلمانان داشت و آنان را در رسیدن به آرمان‌های بلند الهی و فتح قله‌های فضیلت ثابت قدم و دشمنان را از رسیدن به هدف‌های شوم خود ناامید كرد.

قبله، نماد توحید و جهت و نشانه اسلام و ادیان توحیدی است كه ادیان الهی را از دیگر آیین‌ها جدا می‌كند و به عبادت‌های آدمی رنگ خدایی می‌دهد. خداوند برای هر امتی از امت‌های پیشین، قبله مخصوصی تعیین كرده است تا به هنگام نیاز و نیایش، به سوی او متوجه شوند و از توجهات انحرافی در امان بمانند.


با تشكیل حكومت اسلامی و رشد مسلمانان در مدینه، ترس و وحشت امت یهود را فرا گرفت؛ زیرا پیشرفت‌های روزافزون مسلمانان، نشان می‌داد آیین اسلام، در اندك زمانی سراسر شبه جزیره عربستان را خواهد گرفت و قدرت و آیین یهود را از بین خواهد برد. به همین علت، كارشكنی یهودیان آغاز شد. آنان از راه‌های گوناگون، مسلمانان و شخص پیامبر اسلام را مورد آزار و بی مهری خود قرار می‌دادند. یهودیان با طرح مسئله قبله، مسلمانان را سرزنش می‌كردند و می‌گفتند: «محمد صلی الله علیه و آله مدعی است دارای آیین مستقلی است و آیین و شریعت او، آیین‌های گذشته را نسخ می‌كند، در صورتی كه هنوز قبله مستقلی ندارد و از قبله یهودیان پیروی می‌كند».

این سخنان برای پیامبر اسلام ناگوار بود و حضرت را ناراحت می‌كرد. پیامبر گرامی اسلام علاقه زیادی به خانه كعبه داشت. علت علاقه حضرت به كعبه را باید در علاقه بسیار ایشان به حضرت ابراهیم علیه السلام و آثار او جست وجو كرد. افزون بر این، كعبه قدیم‌ترین خانه توحید بود. از سوی دیگر، حضرت می‌دانست كه بیت المقدس، قبله موقت مسلمانان است و آرزو داشت فرمان قبله بودن كعبه صادر و قبله نهایی تعیین شود. سرزنش‌ها و تحقیرهای بیش از اندازه یهودیان مدینه نیز باعث شده بود تا این انتظار به اوج خود برسد. اما از آنجا كه حضرت تسلیم دستور خداوند بود، این تقاضا را بر زبان جاری نمی‌كرد. ایشان نیمه‌های شب از خانه بیرون می‌آمد و به آسمان نگاه می‌كرد و با نگاه‌های انتظار آمیزش، نشان می‌داد عشق و شوق فراوانی در دل دارد.


دستور تغییر قبله در روز پانزده رجب سال دوم هجری در حالی به پیامبر ابلاغ گردید كه حضرت، دو ركعت از نماز ظهر را در مسجد بنی سالم (ذوقبلتین) به سوی بیت المقدس خوانده بود. در این حال جبرئیل امین نازل شد و به پیامبر وحی كرد كه روی خود را از بیت المقدس به سوى كعبه تغییر ده.

از آن روز كه ۱۴۳۳ سال می‌گذرد، كعبه به عنوان قبله مستقل مسلمانان اعلام گردید. این مسجد هم اكنون نیز در شهر مدینه باقی است و به مسجد ذوقبلتین (دو قبله ای) معروف است.

از آیات قرآن كریم استفاده می‌شود كه یكی از حكمت‌های تغییر قبله، آزمایش مسلمانان بوده است؛ زیرا به واسطه این تغییر، آنان كه پیرو راستین دستورات الهی هستند، آنچه را پیامبر بازگو می‌كند بدون اكراه می‌پذیرند، ولی آنانكه ایمان خالص ندارند، به محض تغییر یك دستور، شروع به بهانه جویی و چون و چرا كردن می‌كنند. قرآن كریم با اشاره به این مطلب می‌فرماید: «تغییر قبله از آن طرفی كه بر آن نماز می‌گزاردید (بیت المقدس) برای این بود تا افرادی را كه از پیامبر پیروی می‌كنند، از آنها كه به جاهلیت باز می‌گردند بازشناسیم».


خداوند یكی از اهداف تغییر قبله را، تكامل انسان و آزاد كردن او از بند تعصبات و هوس‌های مادی می‌داند و می‌فرماید: «تغییر قبله، به این دلیل بود كه شما را تربیت كنم، از قید تعصب برهانم و استقلال بخشم و نعمت خود را بر شما تمام كنم تا هدایت شوید».
در حقیقت تغییر قبله، نوعی تربیت و تكامل بخشیدن به روح انسان‌ها و نعمت بزرگی بود كه سبب شد مسلمانان از تقلید كوركورانه دوری كرده و هدایت یابند. خداوند در آغاز ظهور اسلام برای جداسازی صفوف مسلمانان از بت پرستان، دستور داد مسلمانان به سوی بیت المقدس نماز بخوانند و هم زمان با تشكیل حكومت اسلامی در مدینه و تثبیت قدرت، توجه به سوی كعبه معطوف شد و مسلمانان متوجه قدیم‌ترین خانه توحید شدند و به این ترتیب، یك مرحله از تكامل و تربیت تحقق یافت.

خداوند یكی از اهداف تغییر قبله را، تكامل انسان و آزاد كردن او از بند تعصبات و هوس‌های مادی می‌داند و می‌فرماید: «تغییر قبله، به این دلیل بود كه شما را تربیت كنم، از قید تعصب برهانم و استقلال بخشم و نعمت خود را بر شما تمام كنم تا هدایت شوید».


در حقیقت تغییر قبله، نوعی تربیت و تكامل بخشیدن به روح انسان‌ها و نعمت بزرگی بود كه سبب شد مسلمانان از تقلید كوركورانه دوری كرده و هدایت یابند. خداوند در آغاز ظهور اسلام برای جداسازی صفوف مسلمانان از بت پرستان، دستور داد مسلمانان به سوی بیت المقدس نماز بخوانند و هم زمان با تشكیل حكومت اسلامی در مدینه و تثبیت قدرت، توجه به سوی كعبه معطوف شد و مسلمانان متوجه قدیمی‌ترین خانه توحید شدند و به این ترتیب، یك مرحله از تكامل و تربیت تحقق یافت.

هرساله بسیاری از زایران بیت الله الحرام و مدینه منوره با حضور در این مسجد در شهر مدینه؛ ضمن بازدید از این مكان شریف و تاریخی؛ به راز و نیاز با خالق خویش می‌پردازند.
طبقه بندی: ماه رجب، اماکن مذهبی،
[ پنجشنبه 25 اردیبهشت 1393 ] [ 10:37 ق.ظ ] [ منتظران حضرت ] [ نظرات() ]