تبلیغات
منتظران حضرت - بانگ اذان از بام «کریمه» لبریز می شود

منتظران حضرت

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه

بانگ اذان از بام «کریمه» لبریز می شود
 

و لادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه با امضای فرمانی رسمی، اجازه بازگشت تاتارها و دیگر اقلیت های قومی که به دستور استالین از شبه جزیره کریمه تبعید شده بودند را صادر کرد.

به گزارش ادیان نیوز، به نقل از راشاتودی، ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه با امضای فرمانی رسمی، اجازه بازگشت تاتارها و دیگر اقلیت های قومی که در ۱۹۴۴و به دستور استالین و به اتهام همکاری با نازی ها از شبه جزیره کریمه تبعید شده بودند را صادر کرد.

بانگ اذان از بام «کریمه» لبریز می شودتاتارها اقلیتی مسلمان و بازماندگان ترک تسلط حکومت عثمانی در قرون وسطی بر شبه جزیره کریمه هستند و با جمعیتی حدود ۲۵۰۰۰۰نفر تقریبا یک هشتم ساکنین این شبه جزیره را تشکیل می دهند.

ماه گذشته پس ازمطرح کردن موضوع بازگشت و سکونت مجدد این اقوام درکریمه، پوتین پیشنهاد کرد زبان تاتاری پس از روسی و اوکراینی سومین زبان رسمی این منطقه باشد.

گفتنی است در پی این حکم اقوام ارمنی؛ بلغاری؛ آلمانی و یونانی که از کریمه تبعید شده بودند مجاز به سکونت مجدد در کریمه شدند.شبه جزیره کریمه اوایل جنگ جهانی دوم طی نبردی خونین به اشغال آلمان نازی درآمد و اشغالگران دولت محلی متشکل از اقوام را برای اداره آن تشکیل دادند.

در سال ۱۹۴۴ پلیس مخفی استالین حدود ۲۰۰۰۰ نفر از تارتار ها را به جرم فرار از ارتش سرخ در آغاز جنگ جهانی و کمک به آلمان نازی مجبور به ترک کریمه کرد.

به گفته شاهدان عینی در ۱۸ می۱۹۴۴ ماموران پلیس مخفی با در دست داشتن لیستی از این متهمان شبانه آن ها را وادار به ترک خانه هایشان ظرف مدت یک ساعت کرده و با قطار حمل دام حدود ۳۰۰۰کیلومتر دورتر و نزدیک ازبکستان فرستادند.

منبع: شبستان

طبقه بندی: اسلام،
[ جمعه 5 اردیبهشت 1393 ] [ 03:03 ب.ظ ] [ منتظران حضرت ] [ نظرات() ]