منتظران حضرت

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه

تأکید مراجع تقلید بر حرمت ایام فاطمیه

هر مسلمانی باید بداند روز شهادت حضرت زهرا(س) چه روز بزرگی است و وظیفه خود را در قبال این روز بزرگ بشناسد.
به گزارش شیعه آنلاین، روز 13 و 14 و 15 جمادی الأولی مصادف با 24 و 25 و 26 اسفند 1392 و فاطمیه اول است.

حضرت آیت الله شیخ "حسین وحیدخراسانی"
حضرت آیت‌الله وحید خراسانی از مراجع تقلید صبح امروز در درس تفسیر خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به ایام فاطمیه گفت: وظیفه همه فهماندن عظمت، مقام و رفعت آن حضرت است.

وی با بیان این‌که هر مسلمانی وظیفه‌اش نسبت به فاطمیه و حضرت زهرا(س) بسیار سنگین است، به بیان وظایف مسلمانان نسبت به مسأله شهادت حضرت زهرا(س) اشاره کرد و اظهار داشت: پیامبر اسلام در حدیثی که از سوی  عامه نقل شده است، فرمودند؛ نخستین کسی که وارد بهشت می‌شود حضرت زهرا(س) است.

این مرجع تقلید با تأکید بر این‌که اسبق السابقین و افضل الافضلین پیامبر اسلام است، ابراز کرد: «اول من یدخل الجنه» پیامبر است و ایشان فرمودند؛ من وارد بهشت می‌شوم اما جلوتر از من دخترم فاطمه(س) است.

استاد برجسته درس خارج حوه علمیه با بیان این‌که حضرت زهرا(س) چه کرده که جلوتر از پیامبر(ص) وارد بهشت می‌شود، گفت: با بعثت پیامبر(ص) غرض از خلقت و ثمره تشریع و دیانت محقق شد؛ پیامبر(ص) علت محدثه و حضرت زهرا(س) علت مبقیه است.

حضرت آیت‌الله وحید خراسانی تأکید کرد: تمام ماحصل انبیا از آدم تا خاتم منحصرا به وجود حضرت زهرا(س) باقی ماند؛ اگر فاطمه(س) نبود ائمه اطهار(ع) نیز نبودند.

استاد برجسته تفسیر قرآن تصریح کرد: باقی ماندن نسل پیامبر(ص) و دین خدا در جهان به وجود فاطمه(ص) است.

وی با اشاره به روایتی مبنی بر این‌که روز قیامت که همه وا نفسا می گویند حضرت زهرا(س) به احسن صورت و اکمل هیأت وارد بهشت می‌شود و همه غرق در تعجب از آن عظمت می‌شوند، افزود: اگر دنیای عامه همین روایت را بفهمند کافی است.

این مرجع تقلید بر ضرورت بزرگداشت شهادت حضرت زهرا(س) تأکید کرد و گفت: هر مسلمانی باید بداند روز شهادت حضرت زهرا(س) چه روز بزرگی است و وظیفه خود را در قبال این روز بزرگ بشناسد.

استاد برجسته درس خارج حوه علمیه با اشاره به روایات خاصه در مورد حضرت زهرا(س)، سرّ نامگذاری فاطمه به زهرا را مورد توجه قرار داد و گفت: حضرت علی(ع) در این باره فرمودند؛ فاطمه، زهرا نامیده شد چون خدا او را از نور عظمت خود خلق کرده است.

حضرت آیت‌الله وحید خراسانی با تأکید بر این‌که همه آسمان‌ها و زمین به نور حضرت زهرا(س) منور شد، ابراز کرد: چشم‌های ملائکه از دیدن آن نور درمانده شد و تمام آنها به تابش نور صدیقه زهرا(س) به سجده افتادند و گفتند خدایا این نور چیست؟ خدا فرمود این نوری از نور من است و ساکن کردم او را در سماء، خلق کردم او را از عظمت خود، بیرون می‌آوردم او را از صلب نبییّ که برتر از همه انبیا است و از همین نور خارج می‌کنم ائمه‌ای که اقامه می‌کنند امر مرا و هدایت به حق می‌کنند.

وی با انتقاد از کسانی که به هیأت‌ها و مراسم‌های شهادت حضرت زهرا(س) ایراد می‌گیرند، گفت: یک عده عوام پیدا شدند در ذهن‌ها رخنه‌ ایجاد می‌کنند که این هیأت‌ها و این تشکیلات برای شهادت حضرت زهرا(س) زیاد است؛ دوران بی سوادی دوران ما است.

این مرجع تقلید وظیفه طلاب و علمای حوزه علمیه را در شناساندن حضرت زهرا(س) و برپایی مراسم سوگواری در ایام فاطمیه سنگین ارزیابی کرد و اظهار داشت: علما و طلاب به مردم بفهمانند آنچه که در این ایام صورت می‌گیرد، کم است.

حضرت آیت‌الله وحید خراسانی با اشاره به روایتی از امام علی(ع) مبنی بر عظمت حضرت زهرا(س)، گفت: والله هر کاری بکنید خلأ این مصیبت را پر نمی‌کند، همه آل‌الله ذره‌ای در مقابل این کلمه هستند؛ همه ائمه(ع) میوه درخت حضرت زهرا(س) هستند اما کجا حق ایشان ادا شد؛ اولین کسی که وارد بهشت می‌شود به احسن صورت و اکمل هیأت زهرا(س) است اما پهلو شکسته و بازو ورم کرده.

حضرت آیت الله شیخ "ناصر مکارم شیرازی"
حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید، صبح امروز در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با توجه به در پیش بودن ایام فاطمیه، با استناد به فرمایشات حضرت فاطمه زهرا(س) به بیان احادیث و نکات اخلاقی پرداخت.

این مرجع تقلید با بیان این که بدان امت کسانی هستند که غرق در ناز و نعمت و بی خبر از توده های محروم و گرسنه هستند، گفت: شنیده شده در برخی سفره هایی که در برخی هتل های تهران می دهند هجده نوع غذا مصرف می شود. چندی قبل نیز شنیده شد که بستنی های طلا و امثال آن در تهران پیدا شده؛ اینها مصداق بارز اسراف و تبذیر است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: تا جلوی این ریخت و پاش ها گرفته نشود الطاف الهی شامل حال ما نخواهد شد، خدا نکند کسانی که می خواهند با این گونه مسائل مبارزه کنند در میان آنها کسانی باشند که خودشان اهل فساد باشند.

وی تاکید کرد: امیدواریم مقامات قضایی و مسؤولان در ره های مختلف با این گونه مسائل مبارزه کنند و جلوی شرار امت را بگیرند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که باید به ایام فاطمیه اول و دوم بسیار اهمیت داد، گفت: همه باید به این ایام اهتمام کنند، البته در لابلای این ایام اگر مراسم ساده ای داشته باشند که خالی از گناه باشد اشکالی ندارد.
 
حضرت آیت الله مکارم شیرازی یادآورشد: وهابیت و تکفیری ها می خواهند این ایام کمرنگ باشد، اما ما باید سعی کنیم این ایام را ارج نهیم و البته مسائلی مطرح نشود که دشمنی بین مسلمانان را بیشتر کند و به مقدسات دیگر مذاهب توهین شود. هرچه می توانید در مقام و منزلت حضرت زهرا(س) و مصائب آن حضرت بگویید و عزاداری کنید اما مسائل اختلاف انگیز در این برنامه ها نباشد چراکه در این شرایط حساس ضرر بسیاری برای پیروان مکتب اهل بیت دارد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی افزود: برای حل مسائل فرهنگی نیز مردم باید همکاری لازم را داشته باشند.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که نباید اجازه دهیم ارزش های اسلامی در مطبوعات، فیلم ها و رسانه ها کمرنگ شود، گفت: اگر ارزش ها در جامعه تضعیف شد، قدرت ما در مقابل دشمن شکسته می شود. آنچه باعث پیروزی ما در جنگ شد، ارزش ها، دعای کمیل ها و زیارت عاشوراها بود، ما اگر این ارزش های اسلامی را تضعیف کنیم پناهگاهی در مقابل دشمنان نخواهیم داشت.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: این که دشمنان همیشه شعار آزادی بی قید و شرط می دهند برای این است که به دنبال کمرنگ شدن ارزش ها در جامعه ما هستند. ارزش های دینی حافظ نظام و کشور و عزت و آبروی ما است؛ آنها به دنبال بلعیدن هستند، تا دیروز با شوروی دوست بودند امروز چه می کنند، از دوستان خود جاسوسی و شنود می کنند.

وی در ادامه با اشاره به گلایه های مردمی درباره تورم و وضعیت معیشت، گفت: در این باره نامه های زیادی به دفتر ما ارسال می شود. باید یکی از برنامه های اقتصادی مبارزه با غول تورم باشد تا پشت مردم زیر بار سنگین تورم خم نشود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: البته دولت محترم برنامه هایی برای مبارزه با تورم دارد که دعا می کنیم در این راه موفق باشند، مردم نیز در این راستا همکاری های لازم را داشته باشند تا یک عده اجازه سؤ استفاده پیدا نکنند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در پایان با تبریک سال جدید به ملت بزرگ و شریف ایران، خاطرنشان کرد: امیدواریم سال آینده سالی پر از برکت، موفقیت، پاکی، قداست و پیروزی برای ملت بزرگ ایران باشد.

آیت الله شیخ "حسین نوری همدانی"
آیت الله نوری همدانی با اشاره به تقارن دهه فاطمیه با ایام نوروز 93، گفت: یکی از جلوه های محبت مردم متعهد ایران نسبت به اهلبیت عصمت علیهم السلام این است که مردم ولایتمدار این مملکت در طول تاریخ هر موقعی که ایام عید با ایام عزاداری اهلبیت علیهم السلام مواجه شده است، مراسم و آداب عزاداری را بر مراسم عید ترجیح داده اند و به این وسیله ارادت خود به اهلبیت علیهم السلام را به نمایش گذاشته اند.

وی در ادامه افزود: بنابراین روز 13 و 14 و 15 جمادی الأولی که مصادف با 24 و 25 و 26 اسفند 1392 و فاطمیه اول است.

او همچنین گفت: روز اول و دوم و سوم جمادی الثانیه که مصادف با 12 و 13 و 14 فروردین سال 1393 می باشد و فاطمیه دوم است، ایام عزاداری شهادت صدیقه طاهره فاطمه زهرا علیها السلام میباشد. در بین این دو ایام برگزاری مراسم دیگر با رعایت موازین شرعی اشکال ندارد. خداوند متعال عید سال 1393 را بر همگان مبارک بفرماید.
طبقه بندی: شیعه، حضرت فاطمه(س)، جمادی الثانی، مراجع معظم تقلید و علما،
[ چهارشنبه 21 اسفند 1392 ] [ 03:07 ب.ظ ] [ منتظران حضرت ] [ نظرات() ]

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو