منتظران حضرت

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه

آیا در زمان غیبت امام زمان(عج) می شود خدمت آن حضرت رسید یا خیر؟

بسم الله الرحمن الرحیم

 

    

آیا در زمان غیبت امام زمان(عج)

                                     می شود خدمت آن حضرت رسید یا خیر؟                                          

 

[تصویر: 1_007.gif] برگرفته شده از قسمت اول فصل سوم کتاب انتظارات امام زمان(عج) از جوانان

 


این مطلب در کتاب 14گفتار پیرامون حضرت مهدی(ع)نقل شده که ما آن را در این کتاب نقل می کنیم.ضمنا این مطالب را به این جهت نقل می نماییم که قبل از مطالعۀ تشریفات،به شما ثابت شود که تشرفات و دیدار حضرت ولی عصر(ع)ممکن می باشد. خدای تعالی در قرآن کریم می فرماید:«یا بَنِیَّ اذهَبُوا فَتَحَسَّسُوا مِن یُوسُفَ وَ أَخیهِ وَ لا تَیأَسُوا مِن رَوحِ اللهِ إِنَّهُ لا یَایئَسُ مِن رَوحِ اللهِ إِلاَّ القَومُ الکافِرُونَ».(1).و در دعای ندبه می خوانیم«هَل اِلَیکَ یَا ابنَ اَحمَدَ سَبیلُ فَتُلقی؟»

اَیُّهَا الاَحباب قُومُوا فَاندُبُوا

                  واذکُروا المَهدی بِدَمعٍ مُنهَمِل

جستجویی آخر از مهدی کنید

             در کجایی مهدی ای محبوب دل

امکان ملاقات با امام زمان(ع)در عصر غیبت

چه کنیم که رابطۀ روحی و معنوی و رابطۀ ظاهری با امام زمان(ع)برقرار کنیم؟

قبل از این که پیرامون انتظارات امام عصر(ع) و برخی تشرّفات در این زمینه بپردازیم باید این نکته را مطرح کنیم که آیا ممکن است در زمان غیبت کبری کسی به محضر نورانی و مبارک ایشان برسد؟ برای اثبات این مطلب ابتدا روایتی را از آقا امام حسن عسکری(ع) عنوان و مطرح می کنیم،آن گاه به جمله ای از سیّد بن طاووس می پردازیم و سپس به مسائل دیگر پیرامون این سوال.

مشاهدۀ احمد بن اسحاق و لیاقت برای دیدار با امام زمان(ع)

احمد ابن اسحاق قمی یکی از وکلا و نمایندگان تامّ الاختیار امام حسن عسکری(ع)است.(2) وی در سامرّا خدمت امام حسن عسکری(ع) می رسد و می گوید:به حضرت عرضه داشتم:یابن رسول الله،جانشین شما کیست؟امام بعد از شما که در قالب احادیث و روایات به ما خبر داده اند چه ویژگی ها و مشخصاتی دارد؟بدون این که حضرت جواب سوال مرا بدهند،برخاستند و به اندرون خانه تشریف بردند و بعد از دقایقی آمدند.دیدم فرزندی در حدود چهار الی پنج ساله همراه امام حسن عسکری(ع) است که حضرت ایشان را بر دوش گذاشته اند در حالی که چهره اش همچون ماه می درخشید و در گونۀ راستش خالی بود.

«اگر بالا نشسته ماه بوده       وگرنه یوسفی در چاه بوده»

نگاه کردم دیدم مصداق این مطلب است:

«آرامش دل راحت جان روح روانی

                                من هر چه بگویم به خدا بهتر از آنی»(3)

برخاستم،حضرت تشریف آوردند،آن آقازاده را بر دامانش گذاشت و این جمله را به من فرمود:

«یا اَحمَدَ بنَ اسحاق:لَولا کَرامَتُکَ عَلَی الله وَ عَلی حُچَچِه لَما عَرَضتُ عَلَیکَ ابنی هذا!»(4):

«تو اگر در نزد خدای منّان گرامی نبودی و در نزد حجج و امامان معص.م کرامت و ارزش و موقعیّت و احترام نداشتی،هرگز این فرزندم را به تو نشان نمی دادم».

اگر می بینی امام زمان(ع) را به تو نشان دادم،ریشه و منشأ دارد،ریشه و منشأ آن تقوا و کرامت ویژه و ممتازی است که تو در نزد ما و در نزد خدای منّان داری.ما از این روایت که مرحوم خاتم المحدّثین،حاج شیخ عیاس قمّی،در کتاب شریف منتهی الآمال آورده است چه می فهمیم؟می فهمیم راه به سوی امام زمان(ع) مسدود نیست،راه باز است.چون اگر راه مسدود بود نمی بایست احمد بن اسحاق به محضر نورانی امام زمان(ع) برسد.پس راه برای عّده ای باز است،برای آنان که به شرایط و به طرق رسیدن آسنایند و عمل کرده اند و گرنه حضرت می فرمودند:احمد بن اسحاق!اصلاً ممکن نیست کسی امام زمان(ع) را ببیند،مگر در زمان ظهور.

این را نفرمودند.این حکم،دلیلش عام است؛یعنی هر که خدا صلاح بداند می تواند حضرت را ببیند و زیارت کند.

منابع

1-(پسرانم!بروید و از یوسف و برادرش جستجو کنید و از رحمت خدا مأیوس نشوید که تنها گروه کافران از رحمت خدا مأایوس می شوند).سوره یوسف،آیۀ87.

2-مسجدی را که شما در قم شنیده اید به نام مسجد امام،نزدیک حرم،این مسجد را احمد بن اسحاق قمّی به فرمان امام حسن عسکری(ع) ساخته است.

3-حضرت آیت الله بهجت-سلّمه الله تعالی-این مرد خدا و این مرد مرتبط با عالم غیب و عالم معنا، فرمودند:یکی از بزرگان از سادات محضر امام زمان(ع) رسیدند،چنان محو جمال امام زمان(ع) شدند که بعد از آن ملاقات و دیدار حالت جنون پیدا کردند و دائماً شیدا و مجنون امام زمان(ع) بودند.

4-بحارالانوار،ج52،ص23،حدیث16.

طبقه بندی: امام زمان(عج)، مهدویت، انتظارات امام زمان(عج) از جوانان،
[ پنجشنبه 14 شهریور 1392 ] [ 08:19 ب.ظ ] [ منتظران حضرت ] [ نظرات() ]

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic