منتظران حضرت

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه

علامه ای كه با دعاى پدراورا به درجات عالیه رساند
30مرداد روز بزرگداشت علامه مجلسی

علامه ای كه با دعاى پدراورا به درجات عالیه رساند

علامه ‌مجلسی از مشهورترین عالمان شیعی عصر صفوی است كه نهاد روحانیت شیعه را به اقتدار كامل رساند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، در تقویم كشورمان 30 مرداد ماه مصادف با روز بزگداشت علامه مجلسی(ره) از مشهورترین وبرجسته ترین عالمان و بزرگان مكتب تشیع است به این مناسبت به بخشی از زندگانی و زحمات این عالم ارزشمند و برجسته می پردازیم.

طلوع ستاره ای در آسمان تشیع:

علّامه محمد باقر مجلسى به سال 1037 هجرى چشم به جهان گشود. پدرش ملا محمد تقى مجلسى از شاگردان بزرگ شیخ بهایى و در علوم اسلامى از سرآمدان روزگار خود به شمار می‌رفت. وى داراى تألیفات بسیارى از جمله «احیاء الاحادیث فى شرح تهذیب الحدیث» است. «مادرش دختر صدرالدین محمد عاشوری» است كه خود از پرورش یافتگان خاندان علم و فضیلت بود.


نگاهی به زندگی‌نامه علامه مجلسی:

محل سكونت علامه مجلسی به طور قطع و یقین معلوم نیست اما بر حسب قرائن محل آن در كوچه امام جمعه در جنب مسجد جامع اصفهان قرار داشته است.

علامه‌مجلسى در خانه‏اى رشد‌و‌نمو كرد كه از نیمه قرن پنجم‌هجرى به تشیع در میان مردم مشهور بودند و بسیارى از افراد این خانواده در قرن دهم و یازدهم از دانشمندان معروف زمان به شمار مى‏رفتند. او درس و بحث را در چهارسالگى نزد پدر آغاز كرد. نبوغ سرشار او به حدى بود كه در چهارده‌سالگى از فیلسوف بزرگ اسلام «ملاصدرا» اجازه روایت گرفت و سپس در حضور استادانى چون علامه «حسن على شوشترى»، «امیر‌محمد مؤمن استر‌آبادى»، «میرزاى جزایرى»، «شیخ حر‌عاملى»، «ملامحسن استرآبادى»، «ملامحسن فیض‌كاشانى»، «ملاصالح مازندرانى» زانوى ادب زد و از خرمن علم و معرفت هر یك خوشه‏ها چید و در این كوشش خستگى‌ناپذیر پاى درس بیش از بیست و یك استاد نشست و از افكار و عقاید و اندیشه‏هاى مختلف آنان بهره جست.

وى در اندك زمانى بر دانش‏هاى صرف و نحو، معانى و بیان، ریاضى، تاریخ، فلسفه حدیث، رجال، درایه، اصول، فقه و كلام احاطه كامل پیدا كرد. علامه مجلسى كه در مدرسه «ملاعبدالله» به اقامه نماز و تدریس اشتغال داشت ‏بعد از رحلت پدر بزرگوارش در مسجد جامع‌اصفهان نیز به این مهم دست ‏یافت. در پاى درس او بیش از هزار طلبه مى‏نشستند و از نور علم و معرفت او، دل‌هاى خود را جلا مى‏دادند.


خاندان علامه مجلسى:

خاندان علامه مجلسى از جمله پر افتخارترین خاندانهاى شیعه در قرون اخیر است. در این خانواده نزدیك به یكصد عالم وارسته و بزرگوار دیده مى شود و از نزدیكان علامه پس از بررسى تنها علم و فضل مشاهده مى كنیم.

دعاى پدر كه او را به درجات عالیه رساند

از ملا محمد تقى مجلسى پدر علامه مجلسى نقل كرده اند كه فرمـود : در یكـى از شبها بعد از نماز شب یك حالت خـوشـى به مـن دست داد كه فهمیدم هر حاجتى از خدا بخـواهـم بر آورده مى شود و فكر كردم، در امـور دنیا و آخرت چه چیز از خـدا مسئلت بنمایـم ناگاه صداى گـریه محمـد بـاقـر از گهواره بلنـد شد. عرض كردم الهى به حق محمد و آل محمـد (صل الله علیه وآله) این طفل را مروج دیـن خـودت و نشر كننده احكام سید رسولانت قرار بده و او را موفق كـن به تـوفیقـاتـى كه انتهایـى بـراى آن نبـاشـد, شكـى نیست كه دعاى والـد در حق ایـن فرزنـد شایسته مستجاب و به درجات عالیه دست یافت.

بحار الانوار میراث ارزشمند علامه

علّامه مجلسى با خود چنین اندیشید كه باید گهرهاى گرانبهاى اهل بیت (علیهم‌السلام) را كه از اطراف و اكناف جمع كرده است در قالب محرابى زیبا به نام «بحارالانورا» بگنجاند تا نه تنها طلاب بلكه تمام شیعیان در این محراب به سوى قبله دلها یعنى كلام اهل بیت به نماز عشق بایستند و بدین وسیله راه را از چاه و درست را از نادرست تشخیص دهند تا هر زمان هر مكتبى درباره هر مطلبى كلامى از اهل بیت خواست شیعیان با انگشت اشاره محراب زیباى «بحار» را نشانه روند. از این رو دست به كارى عظیم زد و شروع به نگارش این دایرة المعارف بزرگ تشیع كرد. در این كتاب پربار قریب 3000 باب طى 48 كتاب علمى خواهید یافت كه شامل هزاران حدیث است.

نظر امام خمینی درباره بحار:

حضرت امام خمینى (ره) درباره بحارالانوار می‌فرماید: «بحار خزانه همه اخبارى است كه به پیشوایان اسلام نسبت داده شده، چه درست باشد یا نادرست، در آن كتابهایى هست كه خود صاحب بحار آنها را درست نمی‌داند و او نخواسته كتاب علمى بنویسد تا كسى اشكال كند كه چرا این كتاب‌ها را فراهم كردی!».

تألیفات

علامه مجلسـى محقق پر كارى بـود كه در عمر شریف خـویـش لحظه اى از تألیف و تحقیق نیاسـود و تـوانست كتابخانه بزرگى را كه یادگار نیاكانـش بـود غنـى تر و پـر بارتر ساخته و جهت استفاده علاقه منـدان در اختیار دانـش پژوهان قرار دهد ، او براى به دست آوردن كتب نادر و كمیاب به كشورهاى دیگر از جمله یمـن مسافرت نمود. به دست تواناى علامه مجلسـى كتب زیادى نگارش یافت كه به دو بخـش ، تألیفات فارسـى و عربى قابل تقسیم است. ‏

ایشان در عمر 73 ساله خویش بیش از یكصد كتاب به زبان فارسى و عربى نوشت كه اولین آنها كتاب الأوزان و المقادیر یا میزان المقادیر و آخرین تألیف ایشان هم كتاب حق الیقین است، تعداد كتابهای علامه مجلسی را به زبانهای فارسی و عربی حدود ۲۰۰ جلد كتاب می باشد كه اگر سایر تالیفات ایشان را نیز به سبك جدید چاپ كنند كلیه تالیفات او را می توانبالغ بر ۳۰۰ جلد به قطع وزیری و هر جلدی ۴۰۰ صفحه تضمین كرد.

بحار الانواردر ۱۱۰ جلد مراه العقول در ۲۵ جلد و ملاف الاختیاردر ۱۶ جلد از مهمترین آثار اوو همگی به زبان عربی است جالب این است كه تاریخ وفات وی به حساب ابجد معادل است با "جامع كتاب بحارالانوار".

لقب علامه

علامه مجلسى پـس از رحلت پدر بزرگـوارش ، به جاى او در مسجد جامع اصفهان اقامه نماز جماعت مـى نمـود ایشان از زمان شاه عبـاس دوم تا زمان شاه سلطان حسیـن داراى مقام و قدرت مطلق دینى بود و تا آخرین روزهاى حیاتـش ایـن قدرت و نفـوذ همچنان رو به افزایـش و تعالـى مى رفت ، به همین مناسبت از جانب سلاطیـن صفـوى عنـوان شیخ الاسلامى كه عالـى تریـن درجه روحانیت در آن عصر بـود به وى اعطا گردیـد.

شیخ الاسلام بالاترین و مهمترین منصب دینى و اجرایى در آن عصر بود.او قاضى و حاكم در مشاجرات و دعاوى بود. تمام امور دینى زیر نظر مستقیم او انجام مى گشت و تمام وجوهات به محضر او فرستاده مى شد شیخ الاسلام سرپرستى درماندگان و ایتام و... را نیز برعهده داشت.نكته مهم در اینجا آن است كه علامه این منصب را با اصرار و التماس شاه پذیرفت و در همان مجلس، شاه چند بار كلمه التماس را بر زبان آورد تا علامه راضى به پذیرفتن این منصب گردد.علامه تا پایان عمر خویش عهده دار این وظیفه مهم بود.

غروب غمگین

عالم خستگی ناپذیر مرحوم علامه مجلسی (رحمة الله علیه) پس از عمری در راستای احیای احادیث گرانبهای اهل بیتعصمت و طهارت (علیهم السلام) سپری شد بالاخره در 27 رمضان سال 1111 ق. وفات نمود و پیكر پاك ایشان در كنار مسجد جامع اصفهان و در كنار مزار پدر فرزانه اش محمد تقی مجلسی سپرده شد.

[ چهارشنبه 30 مرداد 1392 ] [ 03:03 ب.ظ ] [ منتظران حضرت ] [ نظرات() ]

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic