منتظران حضرت

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه

نماز عید فطر مستحب مؤکد است / نماز عید فطر از شعائر اسلامی است
آیت‌الله مکارم شیرازی:
نماز عید فطر مستحب مؤکد است / نماز عید فطر از شعائر اسلامی است

یکی از مراجع تقلید قم ضرورت حضور پرشور در نماز عید سعید فطر را مورد تأکید قرار داد و گفت: نماز عید مستحب است، اما از مستحبات بسیار مؤکد است و از شعائر مهم اسلام به شمار می‌رود.

خبرگزاری فارس: نماز عید فطر مستحب مؤکد است / نماز عید فطر از شعائر اسلامی است

به گزارش خبرگزاری فارس از قم،‌ آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی با اشاره فرا رسیدن آخرین روز ماه مبارک رمضان اظهار کرد: خداوند در ماه مبارک رمضان امسال عنایات زیادی شامل حال ما کرد و مملکت در وضعیت خوبی قرار داشت و انتخابات به خوبی برگزار شد.

وی با اشاره به وجود دو نعمت در ماه مبارک رمضان بیان کرد: در اول و آخر ماه اختلافی وجود نداشت و همه به راحتی 30 روز ماه مبارک رمضان را درک کردند و از مزایا، برکات، قرائت قرآن و شب‌های احیا استفاده کردند.


این مرجع تقلید با اشاره به برگزاری جلسه درس تفسیر قرآن حرم حضرت معصومه و تفسیر 20 آیه سوره احزاب در سال جاری تاکید کرد: قرآن کریم بیش از 6 هزار آیه دارد و اگر بخواهیم هر سال 20 آیه را تفسیر کنیم باید 300 سال عمر داشته باشیم تا یک دوره تفسیر ساده قرآن را در ماه رمضان تمام کنیم.

وی در خصوص سئوالی مبنی بر ارسال زکات فطریه برای نیازمندان شهر دیگر تاکید کرد: تا وقتی در شهر خود نیازمند وجود دارد نباید فطریه را به شهر دیگر فرستاد و این اقدام خلاف احتیاط است.

آیت‌الله مکارم شیرازی در خصوص استفاده از زکات فطریه برای احداث و تعمیر مسجد گفت: نمی‌توان این کار را کرد و زکات فطریه فقط برای کمک به نیازمندان است.

وی ادامه داد: کسانی که به واسطه عذری روزه ماه مبارک رمضان را نگرفته‌اند نیز باید زکات فطریه را پرداخت کنند و این زکات باید توسط همه پرداخت شود.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به میزان کفاره تصریح کرد: کسانی که به دلیل بیماری و ناتوانی نتوانسته‌اند روزه بگیرند برای هر روز باید هزار تومان کفاره بپردازند.

وی در ادامه ضرورت حضور پرشور در نماز عید سعید فطر را مورد تاکید قرار داد و گفت: نماز عید مستحب است ولی از مستحبات بسیار موکد است و از شعائر مهم اسلام به شمار می‌رود.

آیت‌الله مکارم شیرازی تأکید کرد: این نماز باشکوه موجب عظمت اسلام است و توطئه‌های دشمنان با مشاهده صحنه‌های با شکوه نماز عید فطر باطل می‌شود.

وی در ادامه به تفسیر آیه 40 سوره احزاب مبنی بر خاتمیت پیامبر گرامی اسلام پرداخت و گفت: در این آیه به صورت محکم بیان شده که پیامبر گرامی اسلام خاتم انبیا است و بعد از او هر کسی که ادعای نبوت کند دروغ‌گو است.

این مرجع تقلید بیان کرد: گفته می‌شود جامعه بشری دائماً در حال تغییر بوده و نیازهای تازه دارد و چطور می‌شود که دین ثابت و غیر متغیر باشد، در پاسخ به این سئوال باید گفت به طور مثال انسان نیاز به غذا و لباس دارد و غذاها و لباس‌ها هر روز عوض می‌شوند ولی اصل نیاز انسان به غذا و لباس ثابت است.

وی تاکید کرد: احکام اسلام کلی، جاودانی، غیرقابل تغییر بوده و با اصول ثابت خواسته‌های انسان هماهنگ است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با ذکر مثالی در این زمینه گفت: به طور مثال امروز در مشهد خانه‌ای را به ده نفر می‌فروشند هر کدام یک ماه مالک خانه هستند و بیع زمانی پیدا شده است؛ اسلام یک قانون دارد و در قرآن آمده است ای کسانی که ایمان آوردید قراردادهای خود را محترم بشمارید؛ قرارداد باید شفاف بوده و نقطه مبهم نداشته باشد و اسلام چنین قراردادی را قبول دارد و اسلام حتی این بیع زمانی را قبول داریم.

وی با تاکید بر اینکه اسلام می‌گوید هیچ کس به دیگری ضرر نرساند و این قانون در همه شرایط صدق می‌کند بیان کرد: احتکار کردن، راه انداختن بازار سیاه و هر کاری که موجب متضرر شدن دیگران شود حرام است و این یک قانون است که هیچ گاه کهنه نمی‌شود.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی بر مبنای قانون رعایت نظم در اسلام واجب بوده است و کسی که تخلف از قانون کند باید تعزیر شود و جریمه نیز در راستای همین قوانین است.

وی با اشاره به پایان یافتن ماه مبارک رمضان گفت: امیدواریم خداوند این اعمال ناقابل ما را در این ماه عزیز به کرم خود قبول بفرماید و امیدواریم که این ماه رمضان آخرین رمضان عمر ما قرار نگیرد و سالیان طولانی با تن سالم بتوانیم رمضان‌ها را درک کرده و از فضایل این ماه مبارک استفاده کنیم.

طبقه بندی: عید سعید فطر، مراجع معظم تقلید و علما،
[ پنجشنبه 17 مرداد 1392 ] [ 03:38 ب.ظ ] [ منتظران حضرت ] [ نظرات() ]

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic