منتظران حضرت

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه

برخی اثار صلوات ( اداب فرستادن صلوات و انواع صلوات)

- نخست به ابراهیم صلوات بفرستید!  
شب بود، جمعى از اصحاب در محضر رسول خدا – صلى الله علیه و آله – نشسته بودند و از بیانات آن بزرگوار بهره مند مى شدند، آن بزرگوار در آن شب این جریان را بیان کرد و فرمودند:
آن شب که من را به سوى آسمان ها به معراج بردند یعنى در شب ۱۷ یا ۲۱ ماه رمضان سال ۱۰ یا ۱۲ بعثت هنگامى که به آسمان سوم رسیدم ، منبرى براى من نصب نمودند، من بر عرشه منبر قرار گرفتم و ابراهیم خلیل – علیه السلام – در پله پایین عرش منبر قرار گرفته بودند و سایر پیامبران در پله هاى پایین ترى قرار داشتند. در این هنگام على – علیه السلام – ظاهر شد که بر شترى از نور، سوار بود و صورتش مانند شب چهارده مى درخشید، و جمعى چون ستارگان تابان در اطراف او بودند، در این وقت ، ابراهیم – علیه السلام – به من گفت :
این (اشاره به على (ع ) کدام پیامبر بزرگ و یا فرشته بلند مقام است ؟
گفتم : او نه پیامبر است و نه فرشته ؛ بلکه برادرم و پسر عمویم و دامادم و وارث علمم على بن ابى طالب است .
پرسید: این گروهى که در اطراف او هستند، کیانند؟
گفتم : این گروه ، شیعیان على بن ابى طالب هستند.
ابراهیم – علیه السلام – علاقه مند شد که جزء شیعیان على – علیه السلام – باشد به خدا عرض کرد: پروردگارا!من را از شیعیان على بن ابى طالب – علیه السلام – قرار بده .
در این هنگام جبرییل نازل شد و آیه ۸۱ سوره صافات را خواند و ان من شیعته لاءبراهیم .؛ و از شیعیان او در اصول اعتقادات ابراهیم است .
پیامبر – صلى الله علیه و آله – به اصحاب فرمود: هر گاه بر پیامبر پیشین صلوات فرستادید، نخست به من صلوات بفرستید، سپس به آنها، جز در مورد ابراهیم خلیل – علیه السلام – که هر گاه خواستید به من صلوات بفرستید، نخست به ابراهیم خلیل – علیه السلام – صلوات بفرستید.
پرسیدند: چرا؟
فرمودند: به همین دلیل که بیان کردم ، او آرزو کرد تا از شیعیان على بن ابى طالب باشد.
۱۴۹ – صلوات جامع  
عمار ساباطى گوید:
من نزد امام صادق – علیه السلام – بودم ، مردى گفت : اللهم صل على محمد و اهل بیت محمد امام – علیه السلام – به او فرمود: اى مرد! دایره را بر ما تنگ ساختى . آیا نمى دانى که اهل بیت همان پنج تن اصحاب کساء هستند و بس ؟
مرد پرسید: چگونه بگوییم ؟
فرمود: بگو: اللهم صل على محمد و آل محمد تا این که ما و شیعیان ما نیز داخل باشیم .
۱۵۰ – صلوات ناقص  

نظر
یادت نره همسنگر
عزیز

پیامبر اسلام – صلى الله علیه و آله – فرمودند: بر من صلوات ناقص ‍ نفرستید! پرسیدند: صلوات ناقص کدام است ؟
رسول خدا – صلى الله علیه و آله – فرمودند: این که بگویید: اللهم صل على محمد و ادامه ندهید، بلکه باید بگویید: اللهم صل على محمد و آل محمد.
۱۵۱ – حفظ قداست صلوات  
نباید که صلوات فرستادن وسیله اى براى کسب شهرت و نیک نامى باشد، صلوات فرستنده نباید بر مردم به خاطر فرستادن صلوات منت بگذارد و بخواهد از این راه مال و جاهى کسب کند، بلکه باید صلوات را از چشمداشت هاى دنیوى دور کند تا مقبول درگاه خدا گردد.
۱۵۲ – آغاز صلوات بر نام پیامبر  
معاویة بن عمار مى گوید:
در محضر امام صادق – علیه السلام – نام برخى از انبیاء را به میان آوردم و بر او درود و صلوات فرستادم . امام صادق – علیه السلام – فرمود: وقتى نام یکى از پیامبران را بر زبان آوردى ، صلوات را با نام محمد – صلى الله علیه و آله – آغاز کن ، و چنین بگو: على نبینا و آله و علیه السلام .
خود حضرت نیز در ادامه فرمود:
درود خداوند بر محمد و آل او و جمیع پیامبران باد.
۱۵۳٫ از بین برنده نفاق  
رسول خدا – صلى الله علیه و آله – فرموده است :
ارفعوا اءصواتکم بالصلاة على فاءنها تذهب بالنفاق ؛
آواز خود را هنگام فرستادن صلوات بر من بلند کنید؛ زیرا که آن نفاق را خواهد برد.
۱۵۴ – ذکر دنباله صلوات  
امام صادق – علیه السلام – فرمود:
از پدرم شنید که مردى به پرده خانه کعبه چسبیده و مى گوید:
بار خدایا! رحمت فرست بر محمد، پس پدرم به او فرمود: اى بنده خدا! آن را دنباله بریده مکن ، حق ما را به ستم مبر، بگو: اللهم صل على محمد و اءهل بیته
۱۵۵ – نسب آل محمد (ص )  
رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود:
صلوات ناقص (بدون ذکر آل محمد) براى من بر زبان نیاورید؛ بلکه به اهل بیت من نیز صلوات بفرستید و در هنگام صلوات آنان را نادیده نگیرید؛ زیرا تمام نسب ها در قیامت قطع مى شود مگر نسب من .
چون یکى از شما مى خواهد در نماز تشهد بخواند باید بگوید: بار خدایا! بر محمد و آل محمد – علیهم السلام – درود بفرست ، و بزرگى و کرامتى که به آنان داده اى جاوید و پیوسته بدار، و بر آنان رحم فرماى چنان : بر ابراهیم و آل ابراهیم – علیه السلام – درود فرستاده اى و کرامتشان را جاوید داشته اى و بر آن رحم کرده اى که تو ستوده و بزرگوارى .
۱۵۶ – رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود:  
کسى که بر من صلوات بفرستد؛ ولى بر آل من صلوات نفرستد، بوى بهشت را استشمام نخواهد کرد.
۱۵۷ – صلوات در تشهد نماز  
رسول خدا – صلى الله علیه و آله – فرموده است :
اذا تشهد احدکم فى الصلاة فلیقل : اللهم صل على محمد و على آل محمد، و بارک على محمد و على آل محمد، و ارحم محمدا و آل محمد، کما صلیت و بارکت و ترحمت على ابراهیم و على آل ابراهیم انک حمید مجید ؛
۱۵۸ – آثار صلوات بر محمد و آل او  
ابن سنان از امام صادق علیه السلام نقل مى کند: روزى پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله به على علیه السلام فرمود: آیا تو را مژده ندهم ؟
عرضه داشت : بفرمایید، پدر و مادرم فدایت باد! تو همیشه به خوبى مژده دهنده هستى .
حضرت فرمود: جبرییل براى من چیز شگفت آورى آورده .
على علیه السلام پرسید: چه آورده یا رسول الله ؟
فرمود: به من خبر داد هر گاه کسى از امت من ، بر من صلوات فرستد و به دنبال آن بر اهل بیت من صلوات فرستد براى او درهاى آسمان باز خواهد شد و بر او فرشتگان هفتاد بار صلوات فرستند، گر چه گنهکار و بسیار خطا کار باشد. سپس گناهان از او مى ریزد، چنان که برگ از درخت مى ریزد. پروردگار تبارک و تعالى مى فرماید: لبیک اى بنده من و سعدیک ! و به فرشتگان خود مى فرماید: اى فرشتگان من ! شما بر او هفتاد بار درود فرستادید و من بر او هفتصد صلوات مى فرستم و چون بر من صلوات فرستد و به دنبال آن صلوات بر من ، نیاورد اهل بیت مرا (و فقط بگوید اللهم صل على محمد، میان آن و آسمان هفتاد پرده افتد و خداوند بزرگ فرماید: لا لبیک ، لا سعدیک اى فرشتگان من ! دعاى او را بالا نبرید، مگر آن که به نبى من ، عترت او را ملحق سازد و بگوید: اللهم صل على محمد و آل محمد، پیوسته محجوب است تا آن که به من اهل بیتم را ملحق گرداند. (۸۳)طبقه بندی: پیامبر اکرم(ص)،
[ شنبه 22 مهر 1391 ] [ 12:03 ق.ظ ] [ منتظران حضرت ] [ نظرات() ]

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic