منتظران حضرت

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه

نکات ناب نهج الفصاحه (قسمت هفتاد و پنجم)

آزمندی

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: همانا فرزند آدم بر چیزی که از آن منع می‏شود، حریص است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: تو را از سه خصلت نهی می‏کنم: حسد، حرص و تکبر.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: دو گرسنه سیر نمی‏شوند: طالب علم و طالب مال.

پرهیز از حرص

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: از تکبر بپرهیزید؛ زیرا تکبر، شیطان را وادار کرد تا آدم را سجده نکند. از حرص بپرهیزید؛ زیرا حرص آدم را وادار ساخت تا از میوه آن درخت (ممنوع) بخورد. و از حسد بپرهیزید؛ زیرا یکی از فرزندان آدم، دیگری را از روی حسد کشت. پس اینها (تکبر، حرص و حسد) ریشه همه گناهانند.

حریص

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: طمع‏کار، کسی است که از راه کسب حرام سود جوید.

سیری ناپذیری آزمند

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی فرمود: ای فرزند آدم! هر روز روزی داده می‏شوی ولی باز تو غمگینی! هر روز از عمرت کاسته می‏شود ولی باز تو شادمانی! تو در حد کفایت، بهره‏مندی ولی باز چیزی را که مایه سرکشی توست می‏طلبی! نه به اندک قانع می‏شوی و نه از بسیار سیر می‏گردی!.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: اگر برای آدمیزاد دو بیابان (و درّه) طلا بود، باز به دنبال درّه سومی بود. و شکم آدمیزاد را غیر خاک پُر نمی‏کند. و هر که توبه نماید، خداوند توبه‏اش را می‏پذیرد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: اگر آدمیزاد یک درّه (بیابان) سرمایه داشت، دومی را نیز می‏خواست و اگر دو درّه سرمایه داشت، سومی را می‏جست و شکم آدمیزاد را جز خاک پر نمی‏کند و خداوند توبه هر توبه‏کاری را می‏پذیرد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: اگر آدمیزاد بیابانی از نخل می‏داشت، همانند آن را آرزو می‏کرد سپس همانند آن را آرزو می‏کرد تا این که بیابان‏هایی از نخل را آرزو می‏کرد و شکم آدمیزاد را جز خاک پر نمی‏کند.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic