منتظران حضرت

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه

بهشت (بخش چهارم)

عوامل رفتن به بهشت

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: برای این که باسلام و امنیت وارد بهشت گردید؛ سلام را آشکار، اطعام غذا، صله رحم کرده و هنگام شب که مردم خوابند، نماز بخوانید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: کسی به بهشت می‏رود که آرزویش می‏کند و کسی از جهنم اجتناب می‏کند که از آن بیم دارد و خداوند به کسی رحم می‏نماید که او نیز رحم کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که به سه چیز قایل شود (اعتقاد داشته باشد) به بهشت وارد می‏گردد: آن که خداوند را پروردگار، اسلام را دین و محمد را پیغمبر خود بداند. و چهارمی جهاد در راه خداوند عزّوجلّ است که فضیلتی به اندازه مابین آسمان و زمین دارد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: سه ویژگی در هر کس باشد، خداوند او را در کنف حمایتش پناه داده و رحمتش را بر او گسترانده و (سرانجام) به بهشت وارد می‏کند: آن که هر گاه به او عطا شود، سپاس گزارد؛ هر گاه قدرت یابد، عفو کند؛ و هر گاه خشمگین شود، کوتاه بیاید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که سه چیز را داشته باشد، خداوند او را روزی که هیچ سایبانی جز سایبان خدا نیست، در زیر سایه عرش نگه می‏دارد: وضوی با زحمت گرفتن؛ در تاریکی‏ها به مساجد رفتن؛ و غذا دادن به گرسنه.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: سه ویژگی در هر که باشد، خدای تعالی او را در کنف حمایتش پناه داده و به بهشت وارد می‏نماید: مدارا با ناتوان؛ مهربانی با پدر و مادر؛ و نیکی با زیردست.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهشت زیر پای مادران است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهشت زیر سایه شمشیرهاست.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهشت، جایگاه هر توبه‏کار، و رحمت، جایگاه هر وقف‏گزار است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که مشتاق بهشت است، به سوی نیکی‏ها می‏شتابد. و هر که از آتش جهنم بهراسد، از شهوات دوری می‏کند. و هر که در انتظار مرگ است، از لذت‏ها چشم می‏پوشد. و هر که در دنیا زاهد باشد، مصیبت‏ها بر او آسان گردد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که دوست دارد که در دل بهشت جای گیرد، باید با جماعت باشد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: شما نسبت به شش چیز پیش من متعهد شوید تا بهشت را برایتان ضمانت کنم: راستگویی در گفتار، وفای به وعده، ادای امانت، نگهداری دامن (از آلودگی)، بستن نگاههای (حرام) و بازداری دستان (از کارهای ناپسند).

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: همانا درهای بهشت زیر سایه شمشیرها گشوده می‏شود.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای‏تعالی‏با یک‏تیر، سه نفر را به بهشت می‏برد؛ سازنده تیر که آن را به قصد استفاده در راه خیر می‏سازد، آن که تیر را می‏اندازد و آن که تیر را در اختیار تیرانداز قرار می‏دهد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی به خاطر یک لقمه نان و یک مشت خرما و مانند آن که به فقیر داده می‏شود، سه نفر را به بهشت می‏برد؛ صاحبخانه را که فرمان داده، زنی که آن را آماده ساخته و خادمی که آن را به کام فقیر رسانده است.

بهشت پوشیده از ناخوشی هاست

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهشت با ناملایمات و سختی‏ها ولی جهنم با شهوات و لذات پوشیده است.

نخستین کسانی که وارد بهشت می‏شوند

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: نیکوکاران و بدکاران آخرت همان نیکوکاران و بدکاران دنیا هستند و (بدان که) نیکوکاران نخستین کسانی‏اند که وارد بهشت می‏گردند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: نخستین کسانی که به بهشت دعوت می‏شوند، بسیار ستایشگران خدایند.

آنچه در دو نمای بهشت نوشته شده است

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: وارد بهشت شدم، آن‏گاه دیدم که در دو نمای آن سه سطر با طلا نوشته شده است: سطر اول، «معبودی جز الله نیست و محمدصلی الله علیه وآله فرستاده خداست»؛ سطر دوم، «آنچه پیش فرستادیم، یافتیم و آنچه خوردیم، سود بردیم و آنچه جا گذاشتیم، زیان کردیم»؛ و سطر سوم، «امت گناه‏کار و پروردگار آمرزنده».

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات