منتظران حضرت

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه

آزمایش (بخش اول)

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: با بلای قحطی مواجه شدید (و خوب امتحان داده و) شکیبایی نمودید ولی من از آزمایش ناز و نعمت (زینت دنیا و خوشگذرانی) که از ناحیه‏ئ زنان ترتیب داده می‏شود، نسبت به شما بیم دارم، آن گاه که آنان النگوی طلا و لباس‏های فاخر شام و یمن بر تن کنند و (به خاطر تامین امیال خود) توانگران را به زحمت اندازند و فقیران را به چیزی که ندارند تکلیف کنند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: (گاهی) فتنه از راه می‏رسد و بندگان را درهم می‏کوبد (ولی) دانشمند به یاری دانش خویش از آن نجات می‏یابد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بلا (و امتحان) در بند سخن بنده‏ای است که می‏گوید: به خدا سوگند هرگز فلان کار را انجام نمی‏دهم. مگر این که شیطان همه کارهایش را رها می‏کند تا او را نسبت به آن کار حریص و دلبسته کرده و به گناه وادارد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بلا (و امتحان) در بند سخن است؛ اگر مردی دیگری را به خوردن شیر سگ، سرزنش کند، هر آینه خود از او شیر خواهد خورد.

فایده آزمایش

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: لحظات سختی این دنیا، لحظات سختی آخرت را از بین می‏برد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: لحظه‏های (سخت) بیماری‏ها، لحظه‏های (عذاب مربوط به) گناهان را از بین می‏برد.

فلسفه امتحان

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خداوند بنده‏ای را دوست بدارد، او را گرفتار بلا سازد و هر گاه او را کاملاّ دوست داشته باشد، وی را خاص خود می‏سازد. گفتند: چگونه او را خاص خود می‏سازد؟ فرمود: مال و فرزندی برای او باقی نمی‏گذارد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خداوند بنده‏ای را دوست بدارد او را از دنیا بازمی‏دارد، چنان که یکی از شما مریض را از آب بازمی‏دارد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خداوند بنده‏ای را دوست بدارد، گرفتارش می‏سازد تا گریه و زاری او را بشنود.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه بنده‏ای را دیدی که خدا رنج فقر و بیماری به او می‏چشاند، (بدانید که) خدا می‏خواهد او را خالص گرداند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خداوند بنده مؤمنش را به مرض گرفتار می‏سازد تا همه گناهانش را محو کند.

بیشترین کسانی که بلا می بینند

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: ابتلای پیامبران بیشتر از همه مردم است، سپس آنان که به پیامبران نزدیک‏ترند. هر کس به اندازه ایمانش مبتلا می‏گردد؛ اگر در دین‏داری محکم باشد، ابتلای او سخت، و اگر در آن سست باشد، به همان اندازه بلا می‏کشد. بنابراین، بلا از بنده دور نمی‏شود تا این که همه گناهان او آمرزیده گردد.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic