منتظران حضرت

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه

باطل

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حق را از سوی هر کس که باشد، بپذیر چه کوچک و چه بزرگ، هر چند دشمن و بیگانه باشد و باطل را از سوی هر کس که باشد به خودش برگردان چه کوچک و چه بزرگ، هر چند دوست و نزدیک باشد.

بخل

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: (خطاب به یک زنی فرمود:) بی حساب، انفاق کن وگرنه، خداوند نیز (نعمت‏هایش را) بر تو حساب می‏کند. و بخل ورزی نکن وگرنه، خداوند نیز بر تو بخل ورزد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: کدام دردی از بخل رنج‏آورتر است؟.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بر بخل مرد همین بس که بگوید: همه حق خود را می‏گیرم و چیزی از آن را رها نمی‏کنم.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: سخاوت، درختی از درختان بهشت است که شاخه‏های آن در دنیا آویزان است؛ هر کس شاخه‏ای از آن را بگیرد، همان شاخه او را به سوی بهشت راهبری می‏نماید. و بخل، درختی از درختان جهنم است که شاخه‏های آن در دنیا آویزان است؛ هر کس شاخه‏ای از آن را بگیرد، همان شاخه او را به سوی جهنم می‏کشاند.

نکوهش بخل

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: حسود کمتر از دیگران (از زندگی) لذت می‏برد.

نتیجه بخل

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: از بخل بپرهیزید؛ زیرا بخل پیشینیان را هلاک نموده و آنان را به ریختن خون همدیگر و حلال شمردن (ازدواج) با محرمهایشان وادار ساخت.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بخیل، به بهشت وارد نمی‏شود.

بخیل

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بخیل، کسی است که پیش او از من یاد شود ولی بر من درود نفرستد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: شخص سخاوتمند، به خدا، مردم و بهشت، نزدیک و از جهنم، دور است و شخص بخیل، از خدا، مردم و بهشت، دور و به جهنم، نزدیک است. و نادان سخاوتمند نزد خداوند از دانشمند بخیل، محبوب‏تر است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: سخاوتمند، به دلیل خوش‏گمانی به خدا، کرم می‏نماید. و بخیل، به دلیل بدگمانی به خدا، بخل می‏ورزد.

نفرین ملائکه بر علیه بخیل

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هرگز! خورشید طلوع نمی‏کند مگر این که دو فرشته از دو سوی آن می‏گویند: خدایا! انفاق کننده را زودتر عوض ده و بازدارنده (بخیل) را زودتر تلف رسان.

خسیس ترین مردم

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: ناتوان‏ترین مردم کسی است که در کار دنیا عاجز باشد و خسیس‏ترین مردم کسی است که در ادای سلام بخل ورزد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بخیل‏ترین مردم کسی است که در سلام دادن بخیلی کند. و ناتوان‏ترین مردم کسی است که از دعا کردن عاجز باشد.

کسی که از بخل به دور است

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر کس، زکات بپردازد، مهمان نوازی کند و هنگام سختی بخشش نماید، از بخل به دور است.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

 

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic