منتظران حضرت

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه

زهد

حقیقت زهد

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: زهد و بی‏اعتنایی به دنیا این نیست که حلال را بر خود حرام کنی و دارایی خویش را ضایع سازی. ولیکن زهد این است که به آنچه در توست بیشتر از آنچه در دست خداست اعتماد نکنی. و به ثواب مصیبت بیشتر از مصیبت ندیدن علاقه‏مند باشی.

بهترین زهد

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بهترین زهد و پارسایی آن است که دل تو به آنچه داری آرام گیرد و بهترین خواسته تو از خدای عزّوجلّ عافیت و سلامتی در دین و دنیا باید باشد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: پارساترین مردم کسی است که؛ قبر و بلا را فراموش نکند، بهترین زینت دنیا را ترک نماید، نعمت باقی را بر نعمت فانی ترجیح دهد، فردا را از عمر خویش به حساب نیاورد و خود را در ردیف مردگان شمارد.

عوامل زهد

پیامبر خداصلی الله علیه وآله: زاهد نمی‏گردی تا وقتی که متواضع گردی (تواضع قبل از زهد است).

پیامدهای زهد

پیامبر خداصلی الله علیه وآله: نسبت به دنیا پارسایی کن تا خدا تو را دوست دارد. و نسبت به مال مردم بی اعتنایی کن تا مردم تو را دوست دارند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: فردای قیامت همنشینان خداوند، صاحبان ورع و زهد در دنیا هستند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: زهد و بی‏اعتنایی به دنیا، دل و تن را آرام؛ علاقه به دنیا، غم و اندوه را بسیار؛ و پرخوری، دل را سخت می‏کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: زهد و بی‏اعتنایی به دنیا، دل و تن را آرام؛ و علاقه به دنیا، دل و تن را خسته می‏کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که در دنیا زهد پیشه کند، خداوند بدون تعلّم او را عالم می‏گرداند و او را بینا و آگاه می‏سازد.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات