منتظران حضرت

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه

دعا (بخش دوم)

تشویق به دعا کردن

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: دعا، درباره (بلایی که) نازل شده و نازل نشده، سودمند است. پس ای بندگان خدا! دعا را فراموش نکنید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: از فضل خدا طلب کنید؛ زیرا خداوند دوست دارد که از او خواسته شود و بهترین عبادت، انتظار فرج است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر آینه خداوند تبریک می‏گوید به مردی درباره حاجتی که بسیار در خصوص آن دعا کند؛ چه خواسته‏اش را عطا کند یا از آن امتناع ورزد.

آداب دعا

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خداوند، اصرار کنندگان در دعا را دوست دارد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: دعای پنهانی معادل هفتاد دعای آشکار است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: دو رکعت نماز با مسواک از هفتاد رکعت نماز بدون مسواک، بهتر است؛ و یک دعای پنهانی از هفتاد دعای آشکار، بهتر است؛ و یک صدقه پنهان از هفتاد صدقه آشکار، بهتر است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: در دو وقت درهای آسمان گشوده می‏شود و به ندرت دعای دعا کننده‏ای در آن رد می‏گردد: هنگام نماز و هنگام صف‏آرایی در راه خدا.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: همه چیز، حتی بند کفش را از خدا بخواهید؛ زیرا اگر خداوند آن را میسور ننماید، میسر نخواهد شد.

انتخاب زمان مناسب برای دعا کردن

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: نیمه شب درهای آسمان گشوده می‏شود و منادی ندا می‏دهد: آیا دعا کننده‏ای هست تا دعایش مستجاب شود؟ آیا درخواست کننده‏ای هست تا به او عطا شود؟ آیا گرفتاری هست تا گشایشی برایش بشود؟ در این هنگام، هر مسلمانی چیزی بخواهد، حاجتش برآورده شود مگر زن زناکاری که با ناموس خود کسب کند یا مالیات گیرنده (ای که با ستم مال مردم را بگیرد).

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: در چهار موقع درهای آسمان گشوده و دعاها مستجاب می‏گردد: هنگام پیوستگی صفوف مبارزان راه خدا، هنگام نزول باران، هنگام نماز و هنگام دیدن کعبه.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: دعای بین اذان و اقامه، رد نمی‏شود.

دعایی که از همه زودتر به اجابت می رسد

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: دعای غایبی برای غایب دیگر زودتر از هر دعایی به اجابت می‏رسد.

شرایط استجابت دعا

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدا را بخوانید در حالی که ایمان به اجابتش دارید، و بدانید که خداوند دعایی را که از دل غافل فراموش‏کار برخیزد، نمی‏پذیرد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هنگام رقّت و نرمی دل، دعا را غنیمت شمارید؛ زیرا رقّت قلب، مایه رحمت است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که خواهد دعایش مستجاب شود و اندوهش برطرف گردد، باید تنگ‏دستی را گشایش دهد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که دوست دارد که خداوند دعای او را در سختی‏ها و بلاها اجابت نماید، باید در آسایش، زیاد دعا کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خداوند از بنده شرم می‏کند که دستان او را که برای دعا بالا رفته با ناامیدی برگرداند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هیچ قومی دست نیاز به سوی خدای تعالی دراز نکرد جز این که خداوند بر خود لازم فرمود که خواسته آنان را در دستشان قرار دهد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی باحیا و بخشنده است و شرم دارد دستان کسی را که به سویش بلند شده خالی و ناامید بازگرداند.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.comشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات