منتظران حضرت

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه

اخلاق (بخش دوم)

پیامدهای خوشخویی

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بنده به وسیله خوش اخلاقی مقام و درجه روزه‏دار نمازگزار را درمی‏یابد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر آینه خوش اخلاقی، گناه را محو می‏کند چنانچه خورشید، یخ را آب می‏نماید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: میانه‏روی، نصف معیشت و خوش‏اخلاقی، نصف دین‏داری است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: گشاده‏رویی، کینه را از بین می‏برد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: اخلاق خوش، گناهان را ذوب می‏کند چنانچه آب، یخ را ذوب می‏نماید. و اخلاق بد، عمل (نیک) را فاسد می‏کند چنانچه سرکه، عسل را فاسد می‏نماید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: صله رحم، خوش اخلاقی و خوش همسایگی؛ شهرها را آباد و عمرها را زیاد می‏کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر گاه خداوند، صورت و سیرت بنده‏ای را نیکو ساخت، شرم دارد که گوشت او را طعمه آتش جهنم نماید.

نکوهش بدخویی

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بداخلاقی، شوم است و بدترین شما، بداخلاق‏ترین شماست.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بداخلاقی شوم است؛ اطاعت از زنان، پشیمانی آورد؛ و نیک سیرتی مایه پیشرفت است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بداخلاقی، عمل (نیک) را از بین می‏برد چنانچه سرکه عسل را فاسد و تلخ می‏کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: اگر بداخلاقی (به صورت) مردی که در بین مردم راه می‏رود (ظاهر) بود، هر آینه مرد بدی بود و خدای تعالی مرا بد زبان نیافرید.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: نیک خویی مایه رشد؛ بداخلاقی مایه بدبختی؛ نیکوکاری مایه افزایش عمر؛ و صدقه مرگ بد را دفع می‏کند.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: نیک خویی مایه برکت و بداخلاقی مایه بدبختی است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: بدزبانی، شومی آورد و بدسیرتی، پستی.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که بداخلاق باشد، خودش را عذاب دهد. و هر که زیاد غصه بخورد، تنش را بیمار گرداند. و هر که با مردم منازعه کند، کرامتش می‏رود و جوانمردی‏اش نابود می‏شود.

مکارم اخلاق

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: خدای تعالی بخشنده است و بخشندگی را دوست دارد و اخلاق عالی را دوست ولی اخلاق پست را دشمن دارد.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: همانا من برای کامل نمودن فضایل اخلاقی مبعوث گردیدم.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: سه ویژگی در پیشگاه خداوند از فضایل اخلاقی شمرده می‏شود: بخشیدن کسی که بر تو ستم روا داشته، عطا کردن به کسی که تو را محروم ساخته و با کسی که از تو بریده پیوندگیری.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: هر که دارای سه چیز باشد، همان دارد که خاندان داوود(ع) داشتند: عدالت، هنگام خشم و رضا؛ اعتدال، هنگام فقر و توانگری؛ و ترس از خدا، در نهان و آشکار.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: سه چیز در دنیا و آخرت از فضیلت‏های اخلاقی شمرده می‏شود: کسی را که بر تو ستم روا داشته عفو کنی؛ با کسی که از تو بریده پیوند نمایی؛ و در برابر کسی که بر تو نادانی کرده شکیبایی ورزی.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: به وسیله سه چیز بنده به خواسته‏های دنیوی و اخروی خویش می‏رسد: صبر بر بلا؛ رضا به قضا؛ و دعا در فراخی.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: اخلاق خوب از اعمال بهشت است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: اخلاق خوب ده چیز است که (چه بسا) در مرد باشد ولی در پسرش نباشد و (بالعکس) در پسر باشد ولی در پدر نباشد و (نیز ممکن است) در بنده باشد ولی در مولای او نباشد. خداوند اینها را برای آن که بخواهد قسمت می‏کند: راستی گفتار، پایمردی در جنگ، عطا به سائل، نیکی در عوض نیکی، حفظ امانت، صله رحم، حمایت همسایه، حمایت دوست، مهمان‏داری و سرسلسله اینها که حیا است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله: عدالت، خوب است ولیکن از فرمان‏روایان، خوب‏تر؛ سخاوت، خوب است ولیکن از ثروتمندان، خوب‏تر؛ پرهیزکاری نیکوست ولیکن از دانشمندان، نیکوتر؛ شکیبایی نیکوست ولیکن از فقیران، نیکوتر؛ توبه، خوب است ولیکن از خوبان، خوب‏تر؛ و شرم و حیا، خوب است ولیکن از زنان، خوب‏تر است.

بهــــــــــــشتیان

منبع: کتابخانه پیامبر اعظم، مدینة العلم

WWW.Beheshtiyan.mihanblog.com


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic